NotaBene - november 2005Len tak, pre zaujímavosť … Takto vyzeral ten rozhovor pre NotaBene pôvodne :-)

Čo bol pre teba punk, keď si začínal? V čom sa to zmenilo dnes, keď si starší? O punku vraví veľa ľudí, ale jeho definícia sa od punkáča k punkáčovi líši. Prečo?
Keď som začínal, tak punk bol hlavne rebéliou proti tomu šedému komunistickému systému a proti tej neslobode, ktorá tu vládla. Dnes to už pre mňa nie je rebélia, ale alternatíva ku konzumnému spôsobu života, ktorý tu teraz vládne.
Punk je veľmi rôznorodý a preto taký zaujímavý. Určite sa nedá jednotne zadefinovať. Je to ako keby si sa pokúšal jednotne zadefinovať zeleninu. Aká je? Červená, zelená, veľká, malá, tvrdá, sladká, štipľavá? S punkom je to rovnako. Je rýchly, pomalý, tvrdý, mäkký, brutálny, melodický, politický, poetický? Ak ti niekto hovorí, že vie zadefinovať punk, je to buď hlupák, alebo klamár.

Je pre teba punk istou životnou filozofiou? Je punk všeobecne politicky angažovaný? Ak hej, tak ako? Za aké veci by si vedel vystúpiť, hrali ste proti mečiarizmu, kedy by ste ešte hrali … napr. Stoka? Si spokojný s touto vládou? Čo ťa ešte ženie vpred, serie, inšpiruje?
Nejakí vyštudovaní mudrlanti a novinári sa snažia vtesnať punk do nejakej pochybnej filozofie a vnucujú mu aj ľavicovú politickú orientáciu. Punk je ale len a len o slobode, keď nám ju niekto berie, tak sa bránime. Boli sme proti komunizmu, proti mečiarizmu, ak by sme opäť pocítili, že nám ju niekto chce brať, samozrejme vystúpime.
Blahovi sme svoju pomoc pri obrane Stoky už dávno ponúkli.
Tato vláda síce zďaleka nie je ideálna, ale je zatiaľ najlepšia, akú som zažil. Vpred ma neženie nič, ale serie ma hlavne tá všade prítomná globalizácia a tie scestné a kontraproduktívne snahy o multikultúrnu spoločnosť.

Punk na vrchol hitparád - nie je to istý rozpor? Váš „ Útok na špicu … “ bol predsa iróniou, nie? Úspech je fasa, ale za akú hranicu by si už nešiel? Prečo si išiel do Inflagranti a „Do It Yourself“? Aké sú výhody a nevýhody?
Na vrcholoch hitparád boli zväčša len umelo vytvorené kapely, ako Sex Pistols v počiatkoch a americký neopunk v poslednom desaťročí. Ozajstný punk, ako Ramones, Adicts, The Boys ..., nikdy hitparádam nekraľovali. Inflagranti som vlastne len obnovil, už za komunistov som pod touto značkou vydával naše undergroundové kazety. Výhody sú nesporné. Veľké vydavateľstvo vydáva tvoje CD len preto, aby na nich a na tebe zarobilo. To sa nám samozrejme nepáčilo. Takto máme všetko pod kontrolou, nie sú na nás žiadne tlaky. Všetko si robíme sami. Nemáme ani žiadneho managera.

Aká je dnešná punková komunita? Je iná oproti 80-tym rokom? V čom? Má punk miesto v 3. tisícročí? Nie je tam predsa len akýsi náboj, keď vydržal doteraz? Veľa ľudí stále berie punk ako hudbu spodiny. Prijímaš? Aké tričko, s akým heslom by si si v pohode dal? Vieš si predstaviť, že budes punk v 60-tke, aké to bude?
Samozrejme, že je dnešná punková komunita iná než pred revolúciou. Vtedy tam bola hlavne ta rebélia proti komunistom, samozrejme aj zábava a nebol tam prítomný skoro žiadny biznis. Dnes je tam tej rebélie menej a zábavy a biznisu o dosť viac. Keď má v 3. tisícročí miesto jazz, blues, heavy metal a ľudová hudba, prečo by ho nemal mať punk?
Punk - hudba spodiny? Ha ha ha! Punk je prevažne hudbou elity! Hudbou spodiny je rap! :-) Vývoj hudby nie je žiadny, od polovice 80-tych rokov nič zaujímavé nevzniklo a nové hudobné žánre sú väčšinou úplne kraviny.
Tričko? Vpredu by mohol byť nápis „ Európa Ano, Turecko Nie! “ a vzadu by mohla byť taká ta postavička, čo hádže niečo do smetiaka. A hádzala by tam polmesiačik a hviezdičku.
Jasne, že si viem predstaviť seba ako punkera v 60-tke, veď v mojom prípade to bude už onedlho :-) a hlavne čo iné by som asi tak mohol robiť? :-) Dúfam, že to bude stále taká zábava ako doteraz.

  späť


© 2005website by "Karči"