Real Enemy - 18 / 2018

Čau Koňýku. Mohl by ses pokusit stručne shrnout celou histórii Zóny A a vyzdvihnout ty nejdůležitejší udalosti? Co považuješ za ty úplně nejvétší úspechy vaši kapely?
Nechce sa mi zhŕňať celú históriu, sorry. Za úspech vždy považujem, keď sa nám podarí niečo vydať. No a asi aj tých 36 rokov hrania je asi úspech

Koňýk a Leďo pôsobili pred Zónou A i v kapele Paradox. Mohl bys nám ŕíct nejaké informace o této kapele? Proč vlastne Paradox skončil? Prevzali jste nejaké písně Paradoxu i do repertoáru Zóny A? A které písně ty osobné považuješ za největší hity Paradoxu? Je nejaká šance, že zahrajete někdy v budoucnu opět jako Paradox?
Začali sme ako kapela v januári 1980. Celá kapela bývala v jednom vežiaku a v pivnici sme skúšali. Potom som ale išiel na dva roky na vojnu, tak sme prvý koncert mali až v roku 1983. Odohrali sme zopár koncertov, ale Led'o nebol spokojný s výkonmi bubeníka, tak, keď z ExTipu odišiel Miki Mikuška, spojili sme sa s bubeníkom Ozim a vznikla Zóna A. Bolo to vlastne ale také pokračovanie Paradoxu s novými členmi a novým názvom. Na prvých koncertech tvorili pesničky Paradoxu väčšinu repertoáru. Najväčším hitom bol asi Počítač. Ale napríklad aj Pivo vzniklo ešte v Paradoxe. V roku 2020 bude 40 rokov Paradoxu, tak to by sa nejaký koncert patril, a aj vydanie 3. a 4. dema by sa patrilo.

O chalanoch (Maťo, Revo, Vajco) z kapely je známe, že pôsobia aj v iných kapelách prípadne konkrétne Revo pôsobil v niekoľkých iných kapelách. Mohli by Ste tieto kapely nejak predstaviť a stručne charakterizovať ich tvorbu pár slovami, resp. ich nejakým spôsobom priblížiť čitateľom?
Revo pôsobil asi v dvadsiatich kapelách, napríklad Pigúra, ExTip, Princovia... Všetky tie kapely boli myslím, punkové. Vajco pôsobil velmi dlho v goticko/punkovej kapele Last Days of Jesus, prejazdil s ňou celý svet. Maťo hrá občas v Romanes, čo je kapela Hula (ex Davová Psychóza, ex Iné Kafé), je to taký akustický punk.

Koňyku o tobě je známo, že jsi vlastenec/národovec a že jsi aktívni i v politice. Jak jsou na tom ostatní současní členové Zóny A? Sdílí tvoje názory a postoje, nebo se jich politika ani vlastenectví nijak moc netýkaií? Myslíš si. že je v pohode, když člen apolitické kapely se výrazne angažuje i v politice?
No, aktivny v politike nie som. To, keď sa ma niekto opýta, v rozhovore, alebo na našej stránke, a ja mu odpoviem, neznamená, že som aktivny v politike. Ale je pravda, že politiku dosť sledujem, snažím sa orientovať vo veciach, ktoré s nami naši mocipáni stvárajú. S Vajcom a najmä Revom máme, myslím, velmi blízke názory. S Maťom sme sa nejako hlbšie ešte o politike nerozprávali, je u nás len pol roka, ale určite to nie je žiadny slniečkár. Apolitická kapela? To Zóna, myslím, nikdy nebola. Bojovali sme proti komunizmu (a porazili ho), proti mečiarizmu (a porazili ho) a teraz bojujeme proti liberalizmu (a tiež ho porazíme). Samozrejme je pohodlné, tváriť sa, že teba sa politika netýka. Môžeš popíjať pivo na koncerte v klube a mať všetko na háku. Dovtedy, kým do klubu neprídu islamisti a všetkých nepostrieľajú, tak ako v Paríži.

Píseň "Kde Ste Boli?" se ptá všech téch velkých antikomunistu, kde byli a co dělali před rokem 1989. Málokdo z nás mladších si dnes dokáže představit. co to tenkrát obnášelo byt trnem v oku komunistickému režimu. Jaké to bvlo být punker v Bratislave pred rokem 1989? Co všechno jste si od nich zkusili?
No nebolo ľahké. Najmä do roku 1988. Potom už prichádzala tá perestrojka a nebolo to také zlé. Policajti, okrem zakazovania koncertov, aj vyhadzovali stúpencov punku zo škôl, brali pyramiďáky, opasky, odznaky. Strihali číra, brali nás z krčiem na dlhé výsluchy,mnohých aj zbili. Zóna v roku 1986 rok nehrala, nikde nás nechceli. Hrali sme ako Z.A. aby sme usporiadateľov okabátili.

Jedním z vašich nej hitu je bezesporu typicky punková píseň "Beznádejný prípad". Bylo vaše mladí opravdu takové, že iste kašlali na všechny a na všechno? Bývali jste za mlada všichni takové beznádejné prípady bez jakékoliv zodpovednosti presne v duchu hesla "No Future"? Kdy se tohle vše u vás zmenilo?
To určite nie. Žiadne No Future! Pamätám si jak som robil dakedy koncom 80tych rozhovor pre nejaký americký punkový fanzine a oni z neho boli poriadne prekvapení. Písali tam, že „Zóna A insists on future!". Je to tak, trváme na budúcnosti!

Proč jste se rozhodli vzpomenout Dee Deeho z Ramones v písni "Hlasy Z Podzemia"? Vidíte nějaké souvislosti mezi jeho živote, tvorbou a Zónou A? Co vlastné tyto hlasy predstavují a k čemu vás nabádají?
Dee Dee je asi môj najobľúbenejší hudobník. Velmi sa mi páčili nielen jeho pesničky, ale aj knižky, ktorá som od neho čítal. No a Revo hral s Leďom vtedy v kapele Princovia, oni tú pesničku hrali, ale s takým trochu podivným anglickým textom - Dee Dees Garden. Mne sa ten song velmi páčil, tak som na neho spravil ten text, takú poctu Dee Deemu, dal mi veľa. Tie hlasy popisuje v knihe Chelsea hotel, sú to hlasy jeho mŕtvych kamošov hudobníkov: Johnny Thundersa, Jerry Nolana a Sida Viciousa... Volajú ho k sebe do pivnice a núkajú mu drogy. Bohužiaľ neodolal a už je tam, v tej pivnici hotela Chelsea, s nimi.

Píseň "Pivo" není treba představovat. :-)) Dávate si pořád pivo k snídani, obědu i večeři? :-)) Jakým pivům dávate přednost a jaké jsou vaše oblíbené značky? Kolik piv bv měl každý slušný chlap týdně vvpít? :-)) Kde v Bratislave točí dle vás to neilepší pivo? :-))
Pijeme ho naozaj velmi veľa, azda aj priveľa. K raňajkám sice nie, ale k obedu a večeri samozrejme. No a po večeri sa ide na pivo. Chodím do krčmy v priemere asi päťkrát do týždňa. Vyhľadávame najmä tie menšie české pivovary: Chotěboř, Kout, Polička, Chodovar... je ich veľa, samozrejme aj tanková plznička nás neurazí. Našťastie aj na Slovensku sú už tiež výborné pivá: Wywar, Stupavar, Mauacký mládek, Sessler... A ten výber sa stále zväčšuje, heinekeňácke patoky dúfam onedlho celkom vymiznú.

Ve Fínsku se prý ptali jaké je vlastne pozadí písně "Rapajouppolalli"? :-)) Kdo byl iniciátorem myšlenky ohledně tohoto songu a proč jste ho nazpívali ve finštině? :-)) Jak bvste preložili jeho název do slovenštiny? :-))
To je vec nášho exbubeníka Mikka. On bol jednu dobu fínskom dosť posadnutý, tak si aj do prezývky pridal to druhé „k". On to nejako vymyslel, ja som upravil tú slovenskú časť a somarina bola na svete. Neviem, čo znamená ten názov. Malo by to byť Fíni pijú ako my, ale chýba mi tam Suomi, tak neviem. Spýtaj sa Mikka

Vaši nejkontroverznější písní je určite "Cigánsky Problém". Ztotožňujete se i nyní s textem této písně? Existuje nejaká šance, že všichni cikáni pujdou nějak převychovat a dříve či později akceptují hodnoty majoritní společnosti, nebo je to vzhledem k jejich mentalite utopická myšlenka? Je šance, že tuto píseň ještě někdy uslyšíme naživo přímo od vás?
Ale áno, ten text je, bohužiaľ, ešte aktuálnejší. Ale my sme v ňom primárne nekritizovali toto etnikum, ale prístup štátu k nemu. Neprisôsobiví občania sa zmenia ťažko, ale jasne, treba to skúšať. Ale čo sa zmeniť určite musí a dá, je prístup štátu ku nim. Sociálne dávky je nutné vyplácať len v naturáliách, dostanú potraviny, drogériu, šatstvo, lieky zadarmo, ale žiadne peniaze. Ak budeš chcieť prachy na alkohol a cigarety, musíš si ich zarobiť.

Nové album již bylo ohlášeno. Jak to vypadá s jeho nahrávaním, kdy ho plánujete vydat. jak se bude jmenovat, kolik písní bude obsahovat a kdo ho vydá? Ponese se v podobném hudebním a textovém duchu jako album 'Na Predaj', nebo mužeme očekávat i něco nového?
Nový album? Fakt netuším kedy bude. Nejak na to nie je čas. Stále sa o tom len rozprávame a nič sa nedeje. Tak som rád, že onedlho vyjde aspoň trojpesničkový singel „Dneska idem von". Ten bude myslím v takom istom duchu ako Na predaj.

Hodně punkových i skinheadských kapel nahralo nebo na koncertech hra je covery vašich písní, teší vás to? Které z cover-verzí se vám osobne líbí nejvíce? Co říkáte na to, že covery Zóny A nahrali napr. i kapely Gol Nord ze Španélska (Červená armáda/Orgulli tradició) nebo Ultimátum z Kolumbiet (Daj sa do boja/Ebrio quiero estar)?
Určite je to pocta. Myslím si, že obidve tieto prerábky sú velmi podarené.

Nedávno vzniknul velký humbuk kvůli jedné společné fotce, nazveme ji třeba "Poslední Večeře", kde je Koňýk vyfocen ve společnosti mj. Mariána Kotleby a Rasťo Rogela. :-)) Při jaké příležitosti byla tahle fotka pořízená? Jaké problémy vám tahle fotka zpusobila, ať už jako kapele, nebo Koňykovi osobně? Jak se vyrovnávate s bojkotem, který vůči vám vyhlásila část punkové scény? :-))
S Rasťom sa poznáme pomaly 30 rokov, chodím k nemu občas do jeho krčmy Saratov, hrávame spolu mariáš. Má tam špičkovú tankovú plzeň aj výbornú kuchyňu a chodí tam aj dosť starých známych z punkových a skinheadských čias. Tam vznikla aj táto fotka. Mne osobne žiadne problémy nespôsobila, kapele to asi ublíži, zavrú sa ďalšie dvere... ale to nevadí, možno budeme hrať zase tajné koncerty, ako za komunistov. Bojkot ma niekedy trošku zamrzí, ale punk je boj! Svoje názory nezmením, ani keby sme nemohli hrať nikde.

Proč si myslíte, že u nás i na Slovensku je ve skinheadské a punkové scéne tolik všelijakých politruků a kádrováků, kteří musí neustále řešit, kdo se s kým zná, s kým se fotí, co má za triko, co poslouchá, atd.? Kdo vlastné přišel s tím nesmyslem, že když se s někym znáš nebo vyfotíš, tak musíš automaticky přebírat i jeho názory nebo postoje?
Takíto ľudia ma nikdy nezaujímali.

Jaký je váš názor na tvorbu kapely Krátky Proces a sólová alba Ondreje Ďurici? Jak byste zhodnotili a posoudili album 'Slovanská Jednota' a znovu nahrané staré songy, které vyšly jako album 'Na Prach'? Jak se vám líbí sólová alba Ondreje Ďurici a celková koncepce jeho sólové tvorby? Které písně považujete za nejlepší počiny obou těchto interpretů?
Starý Krátky Proces bol výborný, ale že by som to nejako počúval, to nie, ja mám radšej melodickejšiu hudbu. Od Ondreja som počul len Bludisko, je to silný album.

Vzpomeňte na vaše koncerty. Ve ktervch zemích jste už všude hrali? Kde jste zažili tu nejlepší atmosféru a nejvíce nadšený dav? Máte i nejaké neobvyklé zážitky ze zahraničí, které by stály za zmínku? Které zahraniční kapely na vás udělaly nejvetší dojem?
Hrali sme takmer v celej západnej Európe, najlepšie nás prijali tam, kde bolo veľa Slovákov. Velmi dobre sme boli väčšinou prijatí aj v Poľsku, tam bola vždy aj najväčšia divočina, nikdy nechýbala poriadna bitka. Pamätám si na jeden koncert vo Varšave, počas koncertu asi štyroch kapiel bolo tak zo desať menších bitiek... že bili sa dvaja, traja, štyria... No a na konci sa začala mlátiť celá sála. Zahrali sme si s mnohými našimi obľúbencami: Boys, Adicts, Cock Sparrer, Buzzcocks, Chelsea, Vibrators... Najväčí zážitok v živote som mal asi z koncertov Cock Sparrer, Boys a Devo.

Chystáte se zahrát na akci Ostblock Rock'n'Roll Night v Poprade, kde vvstoupíte se skínheadskými kapelami. Jaká jsou vaše očekáváni od této akce? :-)) Hrajete rádi pro publikum, které je z větší časti skinheadské? Jste obeznámeni s hudbou kapel Arogants, Sabotage a Faul, se kterými tam vvstoupíte? Zaznamenali jste loňskou tričkovou kauzu tvkající se kapely Sabotage, kvůli níž jim bylo znemožněno vvstoupit v Bratislave? :-))
Skinheads sú väčšinou velmi fajn ľudia. Mali sme aj také obdobie v 90tych rokoch, keď sme vychádzali na rôznych Oi! kompiláciách, robili sme rozhovory do Oi! fanzinov... Ale nejako už sme mimo toho. Nevieme veru, čo nás tam čaká a nepoznáme ani tie kapely, ale organizujú to naši kamoši, tak snáď vedia, čo robia Rock Fabric je výborný klub, hrávame tam často.

Jak byste charakterizovali současnou Bratislavu z punkového pohledu? Co vše se vám tam líbi a co vás tam naopak štve? Máte tam i nějaká oblibená místa, hospody, kluby, atd.? Která místa byste doporučili navštívit a kterým místúm je lepší se vyhnout?
Super je, že sa už v mnohých bratislavských krčmách čapuje výborné pivo. Jedničkou medzi klubmi je určite Randal (aj keď aj tam už máme zakázané hrať :), tam sa chodíme vždy aj doraziť, keď zatvoria naše obľúbené miesta: Hostinec na Šanci (cez cestu oproti Randalu), Michaela (tiež neďaleko Randalu). Keď je teplo, tak chodíme aj do Funusu. V centre je punková krčma Stupavar. V Dúbravke chodíme do Saratova a Eagles pubu.

V příštím roce oslávite 35 let kapely, co pro vás toto výročí znamená? Chystáte nejaké oslavné akce, speciálni koncerty, případne i nejaké překvapení pro vaše fanoušky?
Urobíme taký oslavný koncert na jar v klube Babylon, budem rád, keď zahrajú aj bývalí členovia. Ale po pravde povedané, nie som si istý, či mi niektorí nedajú košom. No a potom bude aj zopár koncertov - také „35 rokov tour". Prekvapenie by mohol byť nový album, ale keby sa to podarilo, tak to by som bol aj ja prekvapený.

Máte nejaký obľúbený citát na záver, o ktorý by ste sa chceli s čitateľmi nášho fanzinu a vašimi fanúšikmi podeliť? Chceli by ste niekoho pozdravit alebo mu touto cestou niečo odkázať
Nezabudnite popri všetkom tom punku a Oi! žiť aj normálny život, majte rodiny a hlavne deti. Veľa detí!
  späť


© 2005website by "Karči"