Často kladené otázky a odpovede na ne :

Prečo ste si vybrali názov ZÓNA A ?

Pôvodne sme sa chceli volať ANTIZONA, ale keď sme prišli na Národný výbor, oddelenie kultúry, kde vtedy (za komunistov) museli byť kapely zaregistrované, tak nám tam pán Vozár, chlapík, čo to mal na starosti povedal, že ANTIZONA byť nemôže, pretože "Anti", by všetci chápali ako "antikomunizmus" (v podstate nebol príliš ďaleko od pravdy :-)).
Povedal nám : "A prečo si nedáte nejaký normálny názov ..."Hviezda", alebo "Plamene", čo? Tak sme povedali, že to skrátime na "A - Zona" ale lepšie to vyzeralo, keď bolo to "A" vzadu, tak sme ZÓNA A.


Kde kupujete svoje oblečenie, tenisky, sidovky a tričká ?

Všetky veci kupujeme v podstate náhodne na koncertoch, alebo od známych. Nemáme ani nepoznáme žiadny špeciálny obchod. Zopár dobrých vecí sa nám ale podarilo kúpiť v obchode "Emergency" v Prahe, Chválova ulica, na Žižkove.


Kde sa dajú zohnať vaše filmy a videoklipy ?

Filmy sa oficiálne nedajú zohnať nikde. Autorské práva na ne vlastní STV. Napriek snahe sa mi zatiaľ nepodarilo získať od nich licenciu, aby som ich mohol vydať na DVD. S videoklipmi sme na tom podobne, autorské práva vlastní STV (alebo EMI). Taktiež sa budem snažiť aby sa v budúcnosti objavili na DVD. Bohužiaľ ale nič nemôžem zaručiť.


Je pravda, že Koňýk spolupracoval s ŠtB ?

Vyčerpávajúce vyjadrenie k tejto veci je umiestnené v sekcii ČLÁNKY. V súčasnosti vzniká dokumentárny film, kde okrem mňa rozprávajú o svojich skúsenostiach s ŠtB všetci vtedajší členovia Zóny, punkeri z tej doby a snáď sa tam objaví aj eštebák, čo nás mal vtedy "na starosti".


Kedy a ako ste sa dostali k punku ? Čo vám na to hovorili rodičia ?

Koňýk : Prvýkrát som punk počul na jar 1978 v rakúskom rádiu, ktoré vtedy púšťalo dosť veľa punku a new wave. Spočiatku som síce nevedel ako punkáči vyzerajú, ale tá hudba sa mi strašne páčila a úplne ma chytila. Punkovo som sa začal obliekať až v roku 1979 a to už mi do toho rodičia kecať nemohli, pretože som mal 17 rokov.
Lump : K punku som sa dostal cez brata a starších chalanov z nášho domu. Však mojím susedom bol aj Koňýk.
Revo : V roku '88 som bol prvý raz na koncerte Zóny A. Hneď na druhý deň sa zo mňa stal ozajstný punker !
Mikko : K punku som sa dostal asi cca. v roku 1983. Starší brácho sa začal stretávať s partiou na štrkovci a doniesol prvé kazety s punkovou hudbou. Začal sa odlišovať od ostatných a to sa mi začalo páčiť aj ked som mal iba dvanásť rokov. S Veslom ( LORD ALEX ), ktorý bol môj sused na jednom dvore a aj spolužiak, nás táto hudba a štýl tak ovplyvnili, že sme začali dokonca tvoriť vlastné skladby a založili kapelu, aj ked sme absolútne nevedeli hrať.
U nás doma hral od tej doby iba punk rock a rodičia boli dosť zúfalí a tajne dúfali že z toho vyrastieme. Pamätám sa, ako prišla mama či otec do izby a prosili nás, aby sme to dali tichšie, že sa to už nedá počúvať ! Báli sa hlavne vtedajšieho režimu a o nás, lebo to bolo čosi proti spoločnosti. Zo starny našej rodiny na nás s bratom boli dokonca robené fyzické nátlaky, aby sme s týmto štýlom okamžite skončili ... bezúspešne :-)


Kedy budete hrať v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Prievidzi, Nových Zámkoch, Malackách, alebo kdekoľvek inde ... ?

Sleduj sekciu KONCERTY, tam sú vypísané všetky koncerty, ktoré máme dohodnuté. Ak sme v tvojom meste už dlho nehrali a je tam klub, alebo krčma, kde sa hráva, môžes mi poslať mailový, alebo telefonický kontakt. Možno sa podarí niečo vybaviť.


Prečo sa pesnička Slobodnej Európy "Deti a heroin" podobá na vašu "Puf a Muf" a prečo má Braňo Alex na svojom sólovom albume ďalšie pesničky, ktoré sa podobajú na staršie veci od Zóny ?

Tieto skladby zložil Braňo Alex v časoch, keď hral v Zóne. Po odchode ich upravil a nahral so Slobodnou Európou.


Prečo hráte pesničky "Smrť nudou" a "Bratislavské dievčatá" ?

"Bratislavské dievčatá" zložil Lump, ešte keď hral vo svojej prvej kapele "KRACH". Potom ju hrával, keď pôsobil v Lord Alex a teraz ju hrá v Zóne. Tak isto, zložil aj "Smrť nudou" a po rozpade Lord Alex, sme ju začali hrávať my.


Kto je autorom skladby "Hlasy z podzemia" ?

Pôvodne sa tá vec volala "Dee Dees Garden". Hudbu zložil Andrej Belák, Revov spoluhrač zo skupiny Morbid Pig a pôvodný text k nej napísal Andrej s Revom. Takto ju chvíľu hrávala kapela "Princovia". Keďže sa nám hudba páčila, Koňýk spravil nový slovenský text a s Andrejovým súhlasom sme ju nahrali na album "Na predaj".


Ako ste prišli ku svojim prezývkam ?

Koňýk : Asi v roku 1982 mi jeden z priekopníkov punku v Bratislave "Django" povedal v hlúčiku punkáčov : "Ty sa smeješ ako koník !" Za mesiac mi už nikto ináč nepovedal. Ypsilon a mäkčeň som si tam šupol pod vplyvom bubeníka Olympic - Jeňýka Pacáka.
Lump : "Leďo" som zdedil po bratovi. "Lump" - tú som dostal na vojne a "Čupe" - tak ma nazval punker Billy z Kadaně a zo srandy ma tak začali volať chalani z kapely.
Revo : Kamaráti ma tak volajú už od základnej školy.
Mikko : K prezývke Miko som prišiel ako malý chalan na dvore presne podvečer 27.12.1977 na výročie mojich šiestych narodenín ( HA HA HA ) ! V roku 1997 som bol vo Fínsku a nakúpil som si dosť fínskych CD a troška viac ma to asi poznačilo, tak som si pofínštil menno s double K na MIKKO.


Aké sú vaše najobľúbenejšie kapely ?

Koňýk : Boys, Ramones, Adicts, Barracudas, Lords of the New Church, Yachts ...
Lump : Adicts, Ramones, Mad Parade, Red Flag 77 a veľa ďalších.
Revo : Ramones a veľa ďalších punkových a rockových kapiel ( napr. Ramones ).
Mikko : Buzzcocks, Pojat, Damned, Addicts, Vapors, 999, Klamydia, Joykiller, Mad Parade, Vanilla Muffins, Guitar Gangsters, Vibrators, Ramones a mnoho mnoho dalších.


Prečo ste zložili pesničku "Cigánsky problém" ? Prečo ju už dnes nehrávate ? Čo hovoríte na to, že ju na svoje CD nahrala skupina Judenmord ?

Zaklad toho textu som napísal ešte v Paradoxe v roku 1984, ale dlho som ho nevedel dokončiť, pretože som nechcel, aby to vyznievalo nejako tvrdo proticigánsky. Chcel som aby to bola hlavne kritika na politiku vtedajšej vlády, ktorá cigaňov rôzne zvýhodňovala na úkor ostatných. Navyše táto politika bola evidentne kontraproduktívna.
V roku 1988 som ten základ textu ukázal Elvisovi a on ho dokončil do výslednej podoby. A Elvis, ako dobre viete, ide na veci veľmi rád priamo, provokačne a vtipne ... Ale nechcem to v žiadnom prípade hádzať len na Elvisa. Pravdou je, že keď sme to v 1988 začali hrať, tak sa nám to všetkým páčilo ... a divákom ešte viac. Hneď sa z toho stal veľký hit, najobľúbenejšia a najžiadanejšia pesnička nášho repertoáru ... a absolútne nikto proti nej neprotestoval. Na Slovensku v tej dobe nepôsobili ešte žiadni nazi skinheads ... Keď sa v roku 1990 začali húfne objavovať a hlásiť sa k nej, vyradili sme ju rýchlo z repertoáru. Judenmord ju nahrali samozrejme bez nášho súhlasu.


Čo je na tom pravdy, že Zóna A požičiavala aparatúru Krátkemu procesu a že Koňýk sa dodnes kamaráti s Rasťom Rogelom ?

Nepožičiavali sme im nikdy aparatúru, ale je pravda, že na jednom koncerte v Záhorskej Bystrici v roku 1993 hrali na našich bicích. Prišlo k tomu nasledovne : Skúšobňu sme v tej dobe mali v Kamel klube v Karlovej vsi, kde robil prevádzkara náš vtedajší menežér Bohuš Z. Skúšali sme tam zadarmo, na oplátku si Bohuš v prípade potreby mohol požičať niečo z našej aparatúry, keď sa v Kameli konal koncert. No a tentokrát požičal Mikkove bicie nejakemu "kamarátovi zo Záhorskej" ... Keď sme sa to dozvedeli, ukončili sme s ním spoluprácu a museli sme si hľadať novú skúšobňu.
V priebehu 80-tych a začiatkom 90-tych rokov sa v bratislavskej pivárni Mamut schádzalo v pivnici v podstate celé spektrum bratislavskej rockovej mládeže. Punkáči, metalisti, hippies, depešáci, rockeri a aj prví skinheads. Svorne sme tam pili pivo, zabávali sa a pičovali na režim. Vtedajší prví skinheads sa často regrútovali z bývalých punks, takže k nám mali blízko a často sme spolu sedávali. Odtiaľ a z punkových koncertov sa poznám s týmito chalanmi a keď sa s nimi dnes náhodou stretnem niekde v meste, tak sa pozdravíme, prehodíme pár slov a to je všetko. Že by sme si volávali a vyhľadávali sa, to určite nie. Presne takýto vzťah mám ( nielen ja, ale všetci punkeri z tej doby ) aj s Rasťom Rogelom.


Počul som, že vraj si mal kedysi konflikt s Danielom Landom ?

Áno, bolo to myslím v roku 1988. Hrali sme v Prahe v DK Opatov. Pod pódiom provokovala početná skupinka pražských skinheads ... vykrikovali niečo proti Slovákom a napádali našich fanúšikov. Tak sme s Braňom Alexom zoskočili z pódia, jednému z najaktívnejších som jednu trafil, on mi ju vrátil ... a potom nás od seba odtrhli. Až po koncerte som sa dozvedel, že "pěkně si jí Landovi šoupnul" :-). Ináč medzi tými provokujúcimi skinheads bol vtedy aj Petr Hošek, spevák Plexis. V roku 1996 sme sa s Landom stretli vo vydavateľstve Monitor, omluvil sa mi, že bol vtedy hlúpy a podobné typy teraz znechucujú koncertovanie aj jemu ...


Aká je predajnosť vašich albumov ?

Doposiaľ ( november 2005 ) sa predalo približne :
POTOPA - 20.400 ks
NIE JE TO TAK ZLÉ - 6.400 ks
ÚTOK NA ŠPICU HITPARÁDY - 2.650 ks
V ŽIVOTNEJ FORME - 10.800 ks
NECH ŽIJEME - 2.100 ks
NIKTO NEVIE JAK TO DOPADNE - 6.400 ks
NA PREDAJ - 2.900 ks
PARADOX - 120 ks
( Tieto čísla zahrňajú CD, kazety a v prípade Potopy aj LP platne ).


Má niekto z vašej kapely deti ? A čo hovoria na vašu skupinu a celkove na punkrock ?

Koňýk : Ja mám 14 ročnú dcéru Peťku, Zóna sa jej páči ( aj keď samozrejme niečo viac, niečo menej ), melodický punkrock má rada, ale najviac sa jej páčia Green Day, Red Hot Chili Peppers, Beach Boys a Showaddywaddy.
Revo : Oficiálne zdroje doposiaľ nezaznamenali žiadnych potomkov.
Mikko : Mám 6 ročnú Lindu, ktorá už ako 14 denná bola na koncerte Zóny v Propeleri v petržalke. Jej najoblúbenejšie skladby sú " Lucia " a " Puf a Muf " a najoblúbenejší album " Nikto nevie jak to dopadne ". Okrem mojich oblúbených kapiel, ktoré denne počúva so mnou doma a v aute, sa jej páči hlavne Blondie, Stranglers a Znouzecnost.
Lump : Zatiaľ žiadne, ale " nikto nevie jak to dopadne " ... :-)


© 2005website by "Karči"